Jaki kolor ścian wybrać?

Barwa kołem się toczy, czyli psychologia barw we wnętrzach.

Dlaczego kolory odgrywają tak istotną rolę nie tylko w życiu ludzi?

Każda barwa przekazuje komunikat, niesie za sobą pewien ładunek energetyczny i emocjonalny. Te trzy słowa kluczowe, czyli komunikacja, energia i emocja, są odpowiedzią na pytanie, dlaczego świadome i umiejętne korzystanie z koloru, jest tak ważne. Ich znaczenie nabiera jeszcze większej wagi, gdy dotyczy stosowania barw we wnętrzach, w których na co dzień przebywa człowiek.

Od wieków, a właściwie od chwili, gdy zdefiniowano większą liczbę kolorów niż ochra i chna, ludzie przypisywali kolorom pewne cechy w celu późniejszego przekazywania całych historii (widoczne jest to szczególnie w malarstwie holenderskim, gdzie oprócz koloru szczególną symbolikę nadawano przedmiotom).

Wracając do wnętrz, barwy wprowadzają umysł w specyficzny nastrój, powodując konkretne odczucia. Ciemne, spokojne kolory świetnie sprawdzą się w sypialniach, gdzie duża ilość światła nie jest koniecznie pożądana. W takim pomieszczeniu człowiek powinien odpoczywać. Ciemne kolory spowodują, że łatwiej będzie można zasnąć lub zwyczajnie się zrelaksować. Z drugiej strony, nie będą one sprzyjały koncentracji i skupieniu, ponieważ u większości osób wywołają senność.

sypialnia

Odwrotnie sytuacja wygląda w biurze bądź kącikach do pracy. Tam zaleca się jasne kolory, które ułatwią wykonywanie zadań poprzez poprawę skupienia. Dodatkowe zielone wstawki pomogą zrelaksować wzrok, który przez długie godziny narażony jest na światło monitora czy żmudną pracę przy dokumentach.

wnetrze_biura_praca

Oranże reprezentują energię, zabawę i radość oraz jednocześnie niestałość. Odcienie pomarańczu bardzo często stosowane są w restauracjach, ponieważ wpływają na zwiększenie apetytu.

Czerwień to kolor bardzo energetyczny i motywujący do działania. Jednak u niektórych, użyty we wnętrzach, może powodować poddenerwowanie, niepokój i kłopoty z koncentracją. W ciemniejszych odcieniach jest utożsamiana z luksusem i wytwornością, dlatego bardzo chętnie jest stosowana w prestiżowych przestrzeniach (stąd określenie „czerwonego dywanu”).

Różowy jest kolorem romantycznym, eterycznym, delikatnym i przytulnym w odniesieniu do pastelowych bądź pudrowych odcieni. Ma właściwości wyciszające i kojące. Często w tej odsłonie pojawią się w pokojach dziewczynek. Róż stanowi fantastyczne tło do eksponowania kolorowych dodatków i pięknie komponuje się z szarościami i bielą, co można zaobserwować w wielu aranżacjach. W intensywnej odsłonie różowy jest kolorem wesołym, a nawet uroczystym. Na pewno zwróci uwagę wielu osób.

Zieleń dodaje radości, świeżości i życia oraz wprawia w dobry, radosny nastrój. Jasne odcienie zieleni stanowią bardzo dobry akcent w pokojach dziecięcych. Natomiast ciemna, szmaragdowa zieleń łączona z meblami bądź drewnianą lamperią pojawia się w eleganckich, męskich gabinetach. Wskazuje na luksus i powagę.

sypialnia_zielona

Odcieniom niebieskiego przypisuje się właściwości wyciszające i uspokajające. Niebieska barwa symbolizuje niezawodność, trwałość i uduchowienie. Jasne pastelowe odcienie we wnętrzach są bardzo neutralne, jednak w ciemnych gradacjach silnie akcentują wnętrza.

modernes Sofa

Comments are closed.